Etapă cu numărul VI din sezonul 2022 al Cupei CFMOTO

By 19 iunie 2022octombrie 27th, 2022No Comments

Serres Racing Circuit

19 Iunie 2022

Etapă cu numărul VI din sezonul 2022 al Cupei CFMOTO a fost și cea mai palpitantă de până acum. Juniorii s-au duelat încontinuu pe parcursul celor 6 lap-uri, iar bătălia de la vârf părea desprinsă dintr-o cursa de la clasa regina.

Rezultatele finale de astăzi arată în felul următor:

1. Cristian Radu – Triton 300SR Racing (Best Lap: 1:40.491)
  2. Fabian Cojocariu – CFMOTO 300SR Racing (Best Lap: 1:40.551)
  3. Ionuț Purdea – CFMOTO 300SR Racing (Best Lap: 1:43.772)
  4. Darius Boagiu – TBIPay 300SR Racing (Best Lap: 1:43.904)
  5. Daria Ganescu – CFMOTO 300SR Racing (Best Lap: 1:42.158)
  6. Andrei Poponut -CFMOTO 300SR Racing (Best Lap: 1:42.033)
  7. Ana Andrita  – CFMOTO 300SR Racing (Best Lap: 1:44.162)
  8. Alexandru Voinea – Elrond 300SR Racing (Best Lap: 1:41.923)
  9. Vlad Chivu – Staking Agency 300SR Racing (Best Lap: 1:42.482)

motocicleta CFMOTO

Fabian Cojocariu și Cristian Radu s-au depășit unul pe altul de mai multe ori, dar mereu cu același deznodământ. Astfel, Constănțeanul de 16 ani ajunge la victoria cu numărul 5, după 6 etape. Vorbind despre rezultat, Cristian a spus:

„Nu am mai avut niciodată un duel atât de intens cu cineva. Fabian a fost mai rapid la start, dar am reușit să-l depășesc în al doilea viraj. Am fost foarte surprins când m-a depășit în a două parte a circuitului, chiar nu mă așteptăm să se întâmple asta. Mi-am revenit imediat și am revenit în postura de lider. În total, m-a depășit de 4 ori astăzi, a fost spectaculos. Chiar dacă am câștigat, sunt un pic dezamăgit că nu mi-am atins și cel de-al doilea obiectiv pentru acest weekend: un lap de 1 minut și 38 secunde. Dacă reușeam să fac asta, aș fi devenit cel mai rapid pilot pe CFMOTO 300SR la Serres, chiar mai rapid decât campionul en-titre, Valentin Polexici”.

Fabian Cojocariu a povestit și el despre lupta dusă pe parcursul a 6 lap-uri:

„A fost o cursa strânsă încă de la început. Am plecat foarte bine de la start, și în primul viraj eram 4 piloți care ne luptăm pentru conducerea cursei: eu, Cristian Radu, Andrei Poponut și Vlad Chivu. Lupta cu Cristian a fost epică! Ne-am și atins la un moment dat, ghidonul meu i-a zgâriat carena laterală în secțiunea de circuit pe care noi o numim Velodromul. Ținând cont de cât de rapid a fost el ieri, nu-mi venea să cred că reușesc să stau în spatele lui. Mi-am menținut calmul, dar spre final cred că instinctul de conservare m-a ținut în loc. Nu am vrut să cad din nou, și o ezitare de o fracțiune de moment a hotărât rezultatul final. El are 5 victorii și un loc 2, eu am câștigat o singură cursa și am terminat pe locul 2 de 5 ori. Mai avem doar o singură rundă dublă până la finalul sezonului, deci vom avea un eveniment la Navak la fel de palpitant”